| ASIN | B0045LQFTK |
| Age Range (Description) | Adult |
| Battery Life | 100 Hours |
| Best Sellers Rank | #39,328 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #6 in Conductivity Meters & Accessories #305 in Lab Meters |
| Brand | HM Digital |
| Brand Name | HM Digital |
| Color | White/Purple |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars 186 Reviews |
| Display Type | Digital |
| Global Trade Identification Number | 00891144000007 |
| Immersion Depth | 1 Meters |
| Included Components | HM Digital HMDCOM100 Waterproof EC/TDS And Amp Temperature Combo Meter |
| Indoor Outdoor Usage | Outdoor |
| Item Length | 8.9 Inches |
| Item Type Name | HM Digital HMDCOM100 Waterproof EC/TDS And Amp Temperature Combo Meter |
| Item Weight | 120 Grams |
| Manufacturer | HM Digital |
| Model | COM-100 |
| Model Name | COM-100 |
| Number of Batteries | 1 A batteries required. |
| Outer Material | Plastic |
| Part Number | COM-100 |
| Power Source | Battery Powered |
| Product Care Instructions | Wipe Clean |
| Response Time | 0.5 seconds |
| Reusability | Reusable |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Specification Met | UL |
| Style Name | Contemporary |
| UPC | 095225177507 891144000007 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Upper Temperature Range | 130 Degrees Fahrenheit |
| Warranty Description | Limited |
B**8
I love it
FWIW, I'm writing the review from the POV of a spa user. You can use this tester for your pool, salt water aquarium or your hydroponic planter. My supposition is, you're looking at this item because you have needs above and beyond simple test strips. With this TDS meter you'll be able to quickly tell what your total dissolved solids (TDS) are. HM also has a pH meter, the PH-200, which I've been enjoying for a few days now. The unit is waterproof, light weight, a bit smaller than the size of a small "C" cell flashlight or about the size of a large cigar. It's easy to use, easy to maintain, small form factor for storage purposes and once calibrated, I feel it's an accurate piece of test equipment that gives you the feel of having control over your spa tub water chemistry. If you're a bit geeky, enjoy the feel of accurate test data and like the peace of mind knowing you have control over your water chemistry, after using this tester a few times, you'll feel confident that you're finally in control of your spa water readings. Yes, the COM-100 is a bit expensive, but if you have the extra green, for the peace of mind and control over your water chemistry this tester gives you, you'll quickly come to the same conclusion I came to; money well spent. Note 1. Be sure to buy some calibration solution so you know your reading is accurate. Calibration is simple. Holding the middle button in for a few seconds puts the unit in calibration mode and then it's simply using the up/down arrows to set the digital display to match the calibration fluids stated concentration level. In this case the calibration fluid concentration is 342ppm. You want to use a calibration fluid that's close to your expected needs. In the case of this tester, calibration is no more difficult than using a television remote control. Note 2. Amazon has "HM Digital Calibration Fluid for Handheld TDS Meter" for sale. You can get calibration fluid in concentrations of either 1000 ppm or 342 ppm. You can get in KCl or NaCl depending on what your water chemistry is. Note 3. FWIW, you want your spa water to be between 1000 - 2000 ppm TDS. When it gets above 3000 ppm, it's time to trash the spa tub water because at 3000 ppm, your chemicals become less effective. Knowing TDS is an important aspect of monitoring your spa water chemistry. Without a TDS tester of this kind, you haven't a clue what your TDS is. Due to this, you're either having to trash your water prematurely on a monthly, two or three month cycle. Or the alternative is, use up a lot of time regularly dropping in at your pool/spa supply house with water sample in hand like the doctors office where they're going want you to spend more money. I hate trashing spa water and I hate spending money on chemicals, just so I feel good about getting my water tested for free. With this tester, that's no longer an issue. Hope the above helps.
M**E
Good quality, calibration out of the box was correct
Easy to use, accurate to industry standards of +/- 2%