title: "Sievert Industries PS2960-33 Torch Kit"
brand: "sievert industries"
price: "A$531"
currency: AUD
in_stock: true
reviews_count: 1
category: "Sievert Industries"
url: https://www.desertcart.com.au/products/211274996-sievert-industries-ps2960-33-torch-kit
store_origin: AU
region: Australia
---
# 25 ft flexible hose length 85-100k BTU adjustable power 18" durable alloy steel torch Sievert Industries PS2960-33 Torch Kit
**Brand:** sievert industries
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔥 Light up your projects with pro-grade power and precision!
## Quick Answers
- **What is this?** Sievert Industries PS2960-33 Torch Kit by sievert industries
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- sievert industries enthusiasts
## Why This Product
- Trusted sievert industries brand quality
## Key Features
- • **Extended Reach:** 25-foot hose offers freedom and flexibility on any worksite.
- • **Effortless Ignition:** Integrated flint striker ensures quick, reliable starts every time.
## Overview
## Description
Sievert Turbo Roofer Steel Torch 18" total handle to bell, 85-100k BTU 27-60 Adj. Regulator, 25 Foot hose, and flint striker.
## Features
- The flexibility of BTU and ease of use is great
- Professional torch line, high quality, durable and one piece construction
- Country of origin: United States
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00OTJ1ICW |
| Best Sellers Rank | #1,075,703 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #296 in Propane Torches |
| Brand Name | Sievert Industries |
| Color | Black |
| Customer Reviews | 5.0 out of 5 stars 1 Review |
| Global Trade Identification Number | 00881314470464 |
| Included Components | Sievert Turbo Roofer Steel Torch 18" total handle to bell, 85-100k BTU 27-60 Adj |