title: "Hunter Node-BT-100-Valve Single Zone Bluetooth Enabled Irrigation Controller w/ PGV-101G DC Solenoid One Station 9V Timer NODEBT100VALVE"
brand: "spw"
price: "A$339"
currency: AUD
in_stock: true
reviews_count: 6
category: "Spw"
store_origin: AU
region: Australia
---
# Bluetooth control up to 50' away Battery-operated for power-free zones 3 programs with 8 start times each Hunter Node-BT-100-Valve Single Zone Bluetooth Enabled Irrigation Controller w/ PGV-101G DC Solenoid One Station 9V Timer NODEBT100VALVE
**Brand:** spw
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 💧 Smart watering, zero hassle—control your garden like a pro!
## Quick Answers
- **What is this?** Hunter Node-BT-100-Valve Single Zone Bluetooth Enabled Irrigation Controller w/ PGV-101G DC Solenoid One Station 9V Timer NODEBT100VALVE by spw
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- spw enthusiasts
## Why This Product
- Trusted spw brand quality
## Features
- Single Station Battery Operated Controller and PGV-101G Valve
- Bluetooth control from up to 50' away (line-of-sight)
- Mounts to Hunter solenoids, pipes, flat surfaces, or inside the valve box
- 3 Programs with 8 start times each and 1 second to 12-hour run times
- Add soil moisture sensor for compliance with LEED projects and agricultural applications
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B084HNHN95 |
| Best Sellers Rank | #307,170 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #240 in Automatic Irrigation Controllers |
| Brand Name | SPW |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 16 Reviews |
| Display Type | touchscreen |
| Item Weight | 1.19 Kilograms |
| Manufacturer | SPW |
| Material | Plastic |
| Material Type | Plastic |
| Model | FR-OTUT21-141 |
| Part Number | FR-OTUT21-141 |
| UPC | 746178857434 |
| Unit Count | 1.0 Count |
## Product Details
- **UPC:** 746178857434
- **Manufacturer:** SPW
## Images
## Questions & Answers
**Q: Does this product include the DC latching solenoid?**
A: Yes, this particular model (NODE-BT-100-VALVE) includes the Bluetooth NODE, DC Solenoid and 1" valve.
Thank you,
**Q: Can i operate several of the node bt 100 with smart phone?**
A: Yes
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ BIG Improvement over the previous version
*by K***N on October 21, 2024*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Quality product
*by B***L on July 29, 2022*
### ⭐⭐⭐⭐ unit works perfectly, software needs quality control
*by B***Y on July 11, 2021*
## Frequently Bought Together
- Hunter Node-BT-100-Valve Single Zone Bluetooth Enabled Irrigation Controller w/ PGV-101G DC Solenoid One Station 9V Timer NODEBT100VALVE
- Hunter 1" PGV Valve